Roundup v pitnej vode?
Pridané 6.7.2020 08:07:52
V írskej oblasti Leitrim došlo k nie práve príjemnej situácii. V štyroch rôznych oblastiach okresu Leitrim sa našiel v zdroji pitnej vody glyfosát. Táto látka tvorí základný prvok herbicídu známeho ako Round Up.
Herbicíd Roundup sa používa ako postrek na ničenie nežiaducej buriny v záhradách a na poliach. Viaceré štúdie však naznačujú, že ide o ťažký karciogén a mutagén. V marci 2019 zároveň rozhodol americký Federálny súd, že glyfosát je skutočne rakovinotvorný. Akcie spoločnosti Bayer, ktorá tento produkt vyrába sa vtedy prepadli o vyše desatinu svojej pôvodnej hodnoty.
Niektoré krajiny začínajú používanie postrekov na báze glyfosátu obmedzovať či dochádza k úplnému zákazu. V rámci Európskej Únie má glyfosát zelenú až do roku 2022. Na Slovensku je Roundup voľne predajný a nanešťastie aj hojne používaný. Používa sa v domácnostiach, ale aj na poliach a dokonca aj v lesoch.
Používaním Roundupu sa škodlivá látka dostáva do pôdy. Počas prívalových dažďov následne rýchlo stečie do podzemných vôd alebo je splavená do potokov a riek. Nová štúdia z Francúzska zároveň naznačuje, že glyfosát sa neraz nachádza aj vo vzduchu.
Voda z vodovodu na Slovensku by mala byť z hľadiska pesticídov nezávadná. Človek však nikdy nevie či nedôjde niekedy k chybe. Dvojnásobne to platí v prípade vody zo studne, kde jej kvalita môže v priebehu roka kolísať.
Ako sa vraví, istota je istota. Preto, pokiaľ chcete mať istotu stopercentne pitnej vody, mali by ste zvážiť kúpu vodného filtra na báze reverznej osmózy. Ten odstráni z vody nielen pesticídy, ale chlór, ťažké kovy a iné škodlivé látky.