Dusičnany vo vode. Problém, ktorý netreba podceňovať
Pridané 31.5.2020 10:15:20
Dusičnany vo vode. Téma, o ktorej sa hovorí stále častejšie. Predstavujú tieto látky vo vode skutočný problém alebo ide len o nafúknutú hrozbu? Pozreli sme sa na celú tému bližšie.
Na úvod sa pozrime, kde sa vlastne dusičnany vo vode berú.
Dusičnany vo vode - kde sa tam vzali?
Dusičnany sa zvyčajne nachádzajú v každej vode. Ide však o veľmi malé množstvo, ktoré voda získala počas prenikania cez pôdny horizont. Dusičnan sa totiž ako forma dusíka prirodzene nachádza v pôde. Spoločne s draslíkom a fosforom je jedným z troch základných látok potrebných pre rast rastlín a veľkú úrodu.
Preto ho poľnohospodári rok čo rok pridávajú do pôdy ako hnojivo. Nanešťastie majú dusičnany jednu veľkú nevýhodu. Patria medzi tzv. veľmi pohyblivé prvky. Počas prívalových dažďov dokážu veľmi rýchlo preniknúť do hĺbky zeme a teda do zdrojov podzemných vôd.
Takto dochádza najmä k znečisteniu vody v studniach.
Dusičnany vo vode a ľudské zdravie
Priame pôsobenie dusičnanov vo vode je pre ľudské zdravie prakticky neškodné. Nebezpečie však hrozí z ich nepriamej činnosti. Tieto látky môžu v tele zreagovať na toxickejšie dusitany. Tie následne reagujú s hemoglobínom, ktorý je zodpovedný za prenos kyslíka. Vzniká methemoglobín, ktorý potom nie je schopný adekvátne okysličovať orgány.
Podľa niektorých výskumov dusičnany aj dusitany zvyšujú riziko nádorových ochorení tráviaceho systému a močového mechúra. Výskyt týchto látok vo vode teda netreba podceňovať.
Dusičnany vo vode a deti
Podľa slovenskej normy je povolený rozsah dusičnanov vo vode v koncentrácii 50 mg/L. U detí, predovšetkým dojčiat by však táto dávka nemala prevyšovať 10 mg/L. V opačnom prípade môže dôjsť k problémom s okysličením orgánov, čo sa prejavuje napríklad sivomodrým sfarbením kože, pier, hnačkami, nechutenstvom alebo zrýchleným pulzom.
V štátoch ako je USA je norma dusičnanov vo vode dlhodobo stanovená na 10 mg/L.
Dajú sa dusičnany vo vode odstrániť varením?
Veľa ľudí sa pokúša odstrániť dusičnany vo vode prevarením. Je to však zbytočný krok, ktorým sa škodlivé látky s výnimkou živých mikroorganizmov alebo chlóru z vody nedostanú.
Ako odstrániť dusičnany vo vode?
Existuje niekoľko možností ako odstrániť dusičnany vo vode. Medzi najspoľahlivejšie riešenie patrí filter na vodu na princípe reverznej osmózy. Ten sa montuje buď priamo do kuchyne alebo technickej miestnosti. Z prídavnej batérie v kuchyni potom tečie čistá voda bez dusičnanov a iných škodlivých látok.
Takéto zariadenie dokáže vyčistiť vodu zo studne, ale aj klasickú vodu z vodovodu.
Objednajte si filter s reverznou osmózou a doprajte tak zdravú nezávadnú vodu sebe aj svojim blízkym.