Fluór v pitnej vode. Zo spojenca nepriateľ
Pridané 30.7.2020 08:33:54
Nie je to tak dávno, čo sa fluór pridával do pitnej vody. Až neskôr sa zistilo, že jeho pôsobenie na ľudský organizmus nie je zrovna priaznivé. Aj to je dôvod, prečo by ste sa pitiu vody s obsahom fluóru mali vyhýbať.
S umelým pridávaním fluóru do pitnej vody sa začalo v 40. rokoch 20. storočia v USA. Pridávaná látka mala pomôcť znížiť kazivosť zubov u detí. O zhruba desať rokov neskôr sa v prospech fluorizácie vody vyslovila aj Svetová zdravotnícka organizácia. Tá vychádzala z niektorých vedeckých štúdií, ktoré ukazovali výrazné zníženie zubných kazov u detí.
V Československu sa začal fluór pridávať do pitnej vody v 50. rokoch 20. storočia. Pokusným králikom boli obyvatelia Brna a Tábora. Ministerstvo zdravotníctva neskôr vydalo metodické pokyny, kde odporúčalo 1 mg fluoridov na liter pitnej vody. Do polovice 80. tych rokov pilo fluórovú vodu zhruba 3 milióny obyvateľov Československa. V tomto čase sa začali objavovať hlasy, ktoré poukazovali na fakt, že s fluórom nemusí byť všetko v poriadku.
Švédsko, Holandsko alebo Západné Nemecko preto ukončili pridávanie fluóru do pitnej vody. Československo ich nasledovalo o niekoľko rokov neskôr.
Škodlivý fluór v pitnej vode
K ukončeniu pridávania fluóru do vody viedlo niekoľko dôvodov. Seriózne výskumy ukazovali negatívne účinky na vývoj mozgu. Deti z oblastí, kde bol vysoký výskyt fluóru mali významne nižšie IQ, ako tie, ktoré žili a pili vodu s nízkym alebo žiadnym prídavkom fluóru.
Rovnako tak sa vyskytovali technické problémy pri dávkovaní fluóru do pitnej vody. Príliš vysoká koncentrácia spôsobovala u ľudí nevolnosť, zvracanie, hnačky a bolesti brucha.
Najnovšie výskumy ukazujú, že fluór síce v istej miere pomáha znižovať riziko zubného kazu, no mal by byť aplikovaný priamo v ústnej dutine prostredníctvom zubnej pasty. Avšak aj tu pozor najmä u menších detí. Je dokázané, že deti pastu častokrát prehltnú a tým sa im škodlivý fluór dostáva do tela.
Fluór v tele viaže na seba horčík. Tým ho vylučuje z biochemických procesov prebiehajúcich v organizme. Na horčík je naviazaných vyše 300 enzýmov, ktorých deaktivácia má na ľudský organizmus negatívny dopad. Zastavuje sa proces tvorby energie nevyhntunej pre chod celého tela.
Medzi ďalšie zdravotné riziká spojené s pitím vody s fluoridom sú demencia, artritída, znížená funkcia štítnej žľazy, zrýchlený proces starnutia, hyperaktivita alebo letargia atď.
Na Slovensku je limit pre fluorid stanovený na 1,5 mg/l. Viaceré štúdie však tvrdia, že v pitnej vode by sa fluór nemal vôbec nachádzať.
Ako odstrániť fluór z vody?
Fluór z vody sa nedá odstrániť prevarením, flitračnými kanvicami ani jednoduchým uhlíkovým filtrom. Jediným spoľahlivým riešením je filter na báze reverznej osmózy, ktorý okrem fluóru odstráni z vody aj ťažké kovy, chlór, pesticídy a iné škodlivé látky. Navyše filtračný systém od spoločnosti Aqua via pitnú vodu po filtrácii opätovne mineralizuje pomocou prírodného alpského dolomitu.