Uhlíkové filtre na vodu. Sú skutočne účinné ako si myslíte?
Pridané 24.6.2020 07:10:18
Uhlíkové filtre na vodu sa stávajú čoraz väčšou samozrejmosťou slovenských domácností. Mnohí ľudia však od nich majú až prehnané očakávania a preto si dnes zhrnieme, čo všetko uhlíkové filtre zvládajú a čo už je na ne príliš.
Uhlíkové filtre na vodu sa stávajú čoraz väčšou samozrejmosťou slovenských domácností. Mnohí ľudia však od nich majú až prehnané očakávania a preto si dnes zhrnieme, čo všetko uhlíkové filtre zvládajú a čo už je na ne príliš.
Ako už názov môže prezrádzať uhlíkové filtre tvorí uhlík. Ide o tzv. aktívne uhlie. S tým, čo sa ťaží pod zemou má však spoločný iba názov. Aktívne uhlie sa priemyselne vyrába z rôznej biomasy - dreva, kokosových škrupín a podobne.
Aktívne uhlie je veľmi porézne a má veľký povrch. Lyžička uhlíka má zhruba takú plochu ako futbalové ihrisko. Práve táto vlastnosť robí z aktívneho uhlia skvelý filtračný materiál. Uplatnenie nachádza napríklad v priemysle, vodárňach alebo čističkách odpadových vôd.
Ako fungugujú uhlíkové filtre
Uhlíkové filtre teda fungujú na jednoduchom princípe. Voda obsahujúca rôzne škodlivé látky preteká cez aktívne uhlie. Nečistoty sa na molekulárnej úrovni viažu k uhlíku. Výsledkom je potom čistá voda bez škodlivých látok.
Hoci uhlíkové filtre dokážu prefiltrovať veľké objemy vody, postupne sa zanášajú a je potrebné ich pravidelne meniť. Výmena sa odporúča zhruba každého pol roka.
Pri zanedbaní tejto údržby môže dôjsť k tomu, že sa z neho začnú opätovne vyplavovať škodlivé látky priamo do vášho pohára s "pitnou" vodou. Rovnako tak sa v zahltených uhlíkových filtroch začínajú množiť aj škodlivé mikroorganizmy, ktoré sa taktiež dostávajú do vody.
Treba tiež dodať, že ani nový uhlíkový filter neznamená stopercentnú filtráciu vody. Tento typ filtra si poradí napríklad s chlórom, pesticídmi, no menej úspešný bude pri filtrácii ťažkých kovov, vírusov a baktérií.
Uhlíkový filter na vodu sa dá kúpiť od zhruba 100€ a viac.
Uhlíkový filter vs. reverzná osmóza
Pri cenách kvalitnejších uhlíkových filtrov, ktoré sa pohybujú v rádovo stovkách eur, stojí za zváženie, či si nevybrať radšej kombinovaný filtračný systém obsahujúci aj filtračnú vložku na báze reverznej osmózy.
Napríklad filter na vodu Osmotic 280 obsahuje až šesť stupňový filtračný systém vrátane dvoch uhlíkových filtrov a reverznej osmózy. Touto kombináciou sa zabezpečuje dokonalá filtrácia a jedinečná chuť vody.