Úpravňa vody vás zbaví mnohých problémov v domácnosti
Pridané 30.5.2024 07:37:29
Úpravňa vody. Pod týmto slovným spojením sa skrýva komplexný systém slúžiaci na úpravu vody. Môže pozostáva z rôznych zariadení - zmäkčovača vody, filtra na vodu s osmózou, potrubnými filtrami a pod. Podstatné však je, že vás dokáže zbaviť mnohých problémov s vodou v domácnosti. Poďme si o tom povedať viac.
Tečúca voda je pre väčšinu domácností samozrejmosťou. Za tento stav vďačíme primárne obecným vodovodom. Vďaka nim nám z vodovodných kohútikov tečie pitná voda. Mala by byť zdravotne nezávadná. Na prvý pohľad ju preto netreba upravovať. Aj napriek tomu rastie záujem o rôzne úpravne vody.
Čo si predstaviť pod pojmom úpravňa vody?
Ide o pomerne široký ekosystém rôznych zariadení, ktoré majú za úlohu upraviť resp. zlepšiť kvalitu vody. Zvyčajne hovoríme o týchto zariadeniach:
-
filter na vodu s reverznou osmózou
-
zmäkčovač vody
-
potrubný filter
Filter na vodu s reverznou osmózou
Toto zariadenie filtruje vodu (zo studne alebo z vodovodu) a zbavuje ju rôznych nadbytočných látok. Ide napríklad o hrdzu z potrubí, piesok, ale aj chlór, mikroplasty a pod. Filter na vodu s reverznou osmózou je tvorený viacerými filtračnými stupňami. Celý proces začína odstránením hrubých nečistôt - piesok, hrdza atď.
V ďalšom kroku sa z vody odstraňuje chlór a iné vo vode rozpustné plynné látky. Potom nasleduje odstránenie jemných mechanických častí, ktoré nezachytil filter v prvom kroku. V štvrtom stupni sa dostáva k slovu reverzná osmóza. Tá definitívne zbaví vody všetkého, čo v nej nemá byť. Tu treba dodať, že sa z vody odstraňujú aj rôzne minerály. Preto naše filtre majú aj mineralizačnú vložku, ktorá zabezpečí opätovnú mineralizáciu vody a upravuje jej pH do mierne zásaditej oblasti.
Takáto úpravňa vody sa montuje zvyčajne do technickej miestnosti alebo pod kuchynský drez. Potrebuje totiž napojenie na prívod vody a tiež kanalizáciu. Medzi naše najpredávanejšie filtre na vodu patrí Osmotic 280.
Zmäkčovač vody
Do kategórie úprave vody patrí aj zmäkčovač. Jeho úloha je jednoduchá a zložitá zároveň. Má totiž odstrániť vodný kameň, ktorý zanecháva nevzhľadné fľaky na povrchoch a navyše poškodzuje elektrické zariadenia. Pri zmäkčovaní vody dochádza k odstráneniu problematických, vodorozpustných minerálov – horčíka a vápnika. Práve tieto dva prvky spôsobujú vodný kameň.
Na trhu je dostupných množstvo rôznych riešení. Líšia sa technickým riešením, cenou a hlavne účinnosťou. Bežne narazíme napríklad (elektro)magnetické zmäkčovače. Tie by mali vodný kameň “filtrovať”. Ich účinnosť je však veľmi nízka a takpovediac ide o vyhodené peniaze.
O niečo drahšie a komplikovanejšie sú zmäkčovače pridávajúce polyfosfáty do vody. Ich účinnosť však výrazne klesá so stúpajúcou teplotou vody. Pri teplote vody nad 40°C sú účinné iba na 50%. Rokmi a zákazníkmi osvedčené sú zmäkčovače pracujúce na princípe výmeny iónov. Tie v rámci procesu zmäkčovania vody zachytávajú vápnik a horčík (ióny) a vymieňajú ich za sodík (ióny). Tento prvok nevytvára vodný kameň. Takéto zariadenie je vysoko účinné aj pri vysokých teplotách vody.
Potrubné filtre na vodu
Jedným z prvkov úpravne vody sú aj potrubné filtre. Slúžia na zachytávanie mechanických nečistôt obsiahnutých vo vode. Opäť hovoríme najmä o piesku, íle, štrku či usadenín z potrubí. V domácnosti sa montujú na vstupe vody do domu. Vo väčšine prípadov to je v technickej miestnosti. Potrubný filter môže slúžiť, ako doplnok k vyššie spomínaným zariadeniam.
Pri správnom výbere filtračných vložiek dokáže predfiltrovať vodu vstupujúcu do zmäkčovača a filtra na vodu. Rovnako tak potrubné filtre zabránia tomu, aby sa vám zanášali nečistotami potrubia v rámci domácnosti alebo aby vám po odstávke vody tiekla z vodovodných batérií špinavá voda.
Prečo riešiť úpravňu vody v domácnosti?
Úpravňa vody môže vyznieť, ako zbytočná záležitosť. Voda z vodovodu je nezávadná a pijú ju desaťtisíce ľudí na Slovensku. Vodný kameň je síce nevzhľadný, no dá sa odstrániť pri sobotňajšom upratovaní. A potrubný filter sa taktiež môže javiť, ako panské huncútstvo. Je tu však jedno veľké ale.
Kto raz ochutná filtrovanú vodu pochopí ten rozdiel. Navyše prefiltrovaná voda nielen chutnejšia, ale aj zbavená chlóru a iných nečistôt (vrátane čoraz častejšie spomínaných mikroplastov). Vodný kameň sa síce dá odstrániť z vodovodných batérií, no z potrubí a elektrických zariadení, ako je kotol ho nedostanete.
Úpravňa vody je teda vhodná pre tých, ktorým záleží na kvalite vody, ktorú dennodenne pijú a používajú. Ak patríte medzi nich, určite nás oslovte. Ochotne a radi vám pripravíme riešenie na mieru.