Blog

Je reverzná osmóza vhodná pre mňa? Prečo by som si mal zaobstarať tento systém úpravy vody?
Jedným s krokov ku zvýšeniu kvality života patrí vhodný pitný režim. Ľudské telo tvorí v priemere 60% voda, čiže je životne dôležitým elementom. O dôvod viac dopriať si ju v čo najlepšej možnej kvalite. Spôsobov a možností je na výber nespočet. Sú v rôznych kvalitách, cenách, systémoch atď.

Balené vody. Džin vo fľaši?
Balené vody alebo balené nápoje ako také sú dnes asi najrozšírenejším zdrojom pitného režimu. Praktický, komfortný, dostupný a rýchly spôsob ako zahnať smäd a udržiavať telo hydratované. Je ale všetko také ako sa na prvý dojem javí?

Znečistená pitná voda? Po úprave ju budete môcť piť bez obáv
V decembri 2018 zostalo šesť obcí na Žitnom ostrove bez pitnej vody. Dôvodom bola kontaminácia vodárenských zdrojov toxickým atrazínom. Situáciu ešte viac zhoršoval fakt, že znečistenie pitnej vody nezaznamenala vodárenská spoločnosť, ale došlo k nej až u samotného spotrebiteľa.

Ako sa zbaviť pseudomonas v pitnej vode
Pseudomonas je baktéria, ktorá sa v prírode hojne vyskytuje. Je zodpovedná za kazenie niektorých druhov potravín, chorobnosť rastlín a určitých prípadoch aj za ľudské choroby. Je veľmi nenáročná. Dokáže preto prežiť aj na miestach, kde by sme iné baktérie len ťažko hľadali. Poďme sa preto pozrieť, ako sa jej zbaviť v pitnej vode.

Fluór v pitnej vode. Zo spojenca nepriateľ
Nie je to tak dávno, čo sa fluór pridával do pitnej vody. Až neskôr sa zistilo, že jeho pôsobenie na ľudský organizmus nie je zrovna priaznivé. Aj to je dôvod, prečo by ste sa pitiu vody s obsahom fluóru mali vyhýbať.

Roundup v pitnej vode?
V írskej oblasti Leitrim došlo k nie práve príjemnej situácii. V štyroch rôznych oblastiach okresu Leitrim sa našiel v zdroji pitnej vody glyfosát. Táto látka tvorí základný prvok herbicídu známeho ako Round Up.

Železo vo vode kazí jej chuť aj vzhľad
Železo vo vode. V životodarnej tekutine sa nachádza prirodzene. Problém však je, že jeho množstvo na liter sa pohybuje v širokom rozpätí. Od neškodného, ktoré prakticky nevnímame, až po prekračujúceho hraničného hodnoty sprevádzaného kovovou chuťou pitnej vody a hrdzavým zákalom.
Je skládka Žabí majer ďalšia hrozba pre pitnú vodu na Žitnom ostrove?
Posledné mesiace sa čoraz častejšie spomína toxická skládka v bratislavskej Vrakuni. Podľa nových zistení už dlhšiu dobu kontaminuje svoje bližšie aj širšie okolie. Podľa nových zistení sa však nejedná o jediné riziko pre pitnú vodu na Žitnom ostrove. Teraz sa k slovu hlási aj skládka Žabí majer v mestskej časti Rača.