Blog
Čo všetko obnáša úprava vody v rodinnom dome?
Na internete sa sa neraz stretneme so slovným spojením úprava vody v rodinnom dome. Málokedy je však upresnené, čo všetko takýto zásah obnáša. Pozrieme sa preto na túto problematiku bližšie.
Tvrdá voda - kde sa berie a ako si s ňou poradiť?
Viac než 75% obyvateľom Slovenska tečie z kohútikov tvrdá voda. V domácnostiach spôsobuje nemalé škody spôsobené vodným kameňom, ktorý urýchľuje opotrebenie elektrických spotrebičov a zanecháva po sebe nepekné škvrny. Kde sa však tvrdá voda berie a dá sa s ňou nejako vysporiadať?
Fluór v pitnej vode. Zo spojenca nepriateľ
Nie je to tak dávno, čo sa fluór pridával do pitnej vody. Až neskôr sa zistilo, že jeho pôsobenie na ľudský organizmus nie je zrovna priaznivé. Aj to je dôvod, prečo by ste sa pitiu vody s obsahom fluóru mali vyhýbať.
Prečo každá domácnosť potrebuje mať sprchový filter
Sprchový filter. Bežne ho v domácnostiach nevidieť. A to aj napriek tomu, že ide o užitočný doplnok, ktorý pomáha odstraňovať škodlivé látky z vody pri sprchovaní. Vďaka tomu nie je telo vystavené napríklad škodlivému chlóru, pesticídom alebo ťažkým kovom.
Roundup v pitnej vode?
V írskej oblasti Leitrim došlo k nie práve príjemnej situácii. V štyroch rôznych oblastiach okresu Leitrim sa našiel v zdroji pitnej vody glyfosát. Táto látka tvorí základný prvok herbicídu známeho ako Round Up.
Je chlór vo vode škodlivý?
Chlór vo vode. Dnes je bežnou praxou pitnej vody tečúcej z vodovodného kohútika. Vysvetlíme si, kde sa tam vôbec berie, na čo sa používa a pokúsime sa zodpovedať aj otázku, či je chlór vo vode škodlivý.
Uhlíkové filtre na vodu. Sú skutočne účinné ako si myslíte?
Uhlíkové filtre na vodu sa stávajú čoraz väčšou samozrejmosťou slovenských domácností. Mnohí ľudia však od nich majú až prehnané očakávania a preto si dnes zhrnieme, čo všetko uhlíkové filtre zvládajú a čo už je na ne príliš.
Železo vo vode kazí jej chuť aj vzhľad
Železo vo vode. V životodarnej tekutine sa nachádza prirodzene. Problém však je, že jeho množstvo na liter sa pohybuje v širokom rozpätí. Od neškodného, ktoré prakticky nevnímame, až po prekračujúceho hraničného hodnoty sprevádzaného kovovou chuťou pitnej vody a hrdzavým zákalom.
Úprava vody zo studne. Ako na to?
Voda zo studne je zdrojom životodarnej tekutiny pre mnohé domácnosti. Nebýva nič nezvyčajné, že tieto studne bývajú aj vyše desať pätnásť metrov hlboké. Aj napriek tomu si však nikdy nemôžete byť istí, že je voda stopercentne nezávadná.
Dusičnany vo vode. Problém, ktorý netreba podceňovať
Dusičnany vo vode. Téma, o ktorej sa hovorí stále častejšie. Predstavujú tieto látky vo vode skutočný problém alebo ide len o nafúknutú hrozbu? Pozreli sme sa na celú tému bližšie.